Spór o eksponaty zamku Grodno w Zagórzu Śląskim

Góry Sowie, Wałbrzych: newsy, informacje z regionu - a także Sudety i okolice

Postprzez Redakcja Pią Sie 07, 2009 7:37 am

Czyje są zbroje, obrazy i drewniane meble znajdujące się w salach muzealnych zamku Grodno w Zagórzu Śląskim? Kto jest w właścicielem szkieletu, zamkniętego w lochu tuż za bramą wejściową? Rozbieżne zdania na ten temat mają dawny i obecny zarządca zabytku. PTTK, które gospodarzyło w zamczysku przez minione dziesięciolecia chce zabrać ruchomości, obecny właściciel – gmina Walim – mówi: zamek i wszystko co jest w środku, zawsze było własnością skarbu państwa, teraz należy do gminy.

Sprawa nie jest jednoznaczna, bo gdy wojewoda komunalizował zamek na wniosek gminy Walim, w decyzji znalazło się sformułowanie: “...właścicielem nieruchomości (bez wyposażenia w eksponaty muzealne) jest gmina Walim...”. Natomiast w ciągu minionych lat PTTK dokonało wielu różnych zakupów, m.in. obrazów i mebli, do dziś pozostających w zamkowych salach. - Zwróciłam się do gminy o ustanowienie kwoty dzierżawy lub odkupienie eksponatów. Dostałam odpowiedź odmowną – mówi Zofia Sikora, szefowa wałbrzyskiego PTTK. Teraz Towarzystwo chce odebrać, co swoje i przenieść w inne miejsce. - Nie wiem jeszcze dokładnie, dokąd przekażemy eksponaty, szukamy odpowiedniej lokalizacji. W Polsce jest co najmniej 20 muzeów, które chętnie przyjmą eksponaty z Grodna – wyjaśnia Zofia Sikora. Zapewnia przy tym, że posiada dokładną inwentaryzację zakupionych przedmiotów. W PTTK mają żal do obecnych właścicieli zamku, że ich wieloletnia działalność i ratowanie Grodna przed ruiną przeszła niezauważona. - Nikt nawet nie powiedział “dziękuję” - mówi z żalem Zofia Sikora.

Czytaj więcej na: Spór o eksponaty zamku Grodno w Zagórzu Śląskim
Redakcja

Dołączenie: Śro Cze 17, 2009 12:34 pm

Powróć do Sowie.pl

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

Mapa strony

motoryzacja - hotel karpacz - maszyny cnc - tapety ścienne - odśnieżanie wałbrzych - zamek Książ